Zrealizowane

warsztaty

01.

Permakultura

Światowy Dzień Drzewa

10 października kolejny raz obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa (ang. Arbor Day). To międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw. W Polsce święto to obchodzone jest już od 20 lat. W tym roku uczniowie klasy 2c wraz z nauczycielami wybrali się do Giełczwi – malowniczej miejscowości pod Lublinem, aby wziąć udział w warsztatach permakulturowych projektu „Pozwólmy Ziemi Oddychać”. Projekt ten realizowany jest przez Stowarzyszenie „PoRa-dek” w ramach konkursu Fundacji PKO Banku Polskiego. Z tej okazji zasadzono sadzonkę buka (Fagus L.) wraz z kapsułą czasu. Uczniowie ukryli w kapsule „znaki czasów”, w jakich żyjemy oraz list z pozdrowieniami dla odkrywców. Mamy nadzieję, że drzewo szybko urośnie i będzie cieszyć oczy swym pięknem ;-). Dodatkowo uczniowie pozyskali sadzonki róż do nasadzeń, jakie będą wykonywane na terenie przyszkolnym oraz inne sadzonki drzew, które będą rozdawane mieszkańcom Lublina do „adopcji”.

02.

Domki dla owadów

Zaproś pożyteczne owady do swojego ogrodu!

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na całym świecie. Mimo że wiele osób ich nie docenia i traktuje wyłącznie jako małych, nieproszonych gości, część z nich – zwłaszcza pszczoły murarki, złotooki, biedronki, muchówki, chrząszcze, trzmiele, ważki i motyle – to bardzo pożyteczne owady. Zapylają rośliny, doprowadzają do ich owocowania i tworzą naturalny ekosystem. Są podstawą równowagi ekologicznej i pomagają zwalczać szkodniki roślin (np. mszyce, przędziorki i miodówki), dlatego warto sprawić, aby jak najczęściej gościły w ogrodzie.

Drewniany domek dla owadów

Technika budowy jest bardzo prosta. Wystarczy ponawiercać kawałek drewna. Otwory powinny mieć głębokość ok. 6-10 cm i średnicę 2-5 mm, najlepiej, by biegły pod różnymi kątami. Drewno na taki domek powinno być twarde i suche, a kawałek mieć wymiary co najmniej ok. 10 x 10 cm i 20-30 cm wysokości.
Taki domek można zaopatrzyć w dach.

03.

GiveBox

Jak działa givebox? – Sharing is caring?

Nie wiesz, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami? Robisz porządki i chcesz się pozbyć ubrań? Masz za dużo książek, ale szkoda Ci ich wyrzucać? Oddaj do wspólnej szafy!

Givebox jest to szafa z różnościami, które każdy w niej może zostawić. Pełni dwojaką funkcję, gdyż jest zarówno miejscem, w którym możesz coś anonimowo zostawić, ale też równie anonimowo zabrać. I nikt nie będzie od Ciebie żądał zapłaty czy jakiejkolwiek formy zadośćuczynienia. Po prostu uczestniczysz w wielkim projekcie zmieniania świata na miejsce przyjazne do życia. Koniec końców, gdzie w dzisiejszych czasach możemy coś dostać za darmo?

Ideą, która stoi za tworzeniem giveboxów, ma być stwierdzenie “sharing is caring”, czyli dzielenie się jest dbaniem – nie tylko o przedmioty, którym koniec końców dajesz drugie życie, ale też o środowisko naturalne i innych ludzi. Dla niektórych wspólna szafa będzie miejscem, w którym będą głównie zostawiać, dla innym skarbnicą różności, z której będą czerpać i cieszyć się ze znalezionych przedmiotów. Jednocześnie tego typu upcycling to świadome korzystanie z wytworzonych dóbr, dbanie o pracę rąk ludzkich i nie zanieczyszczanie środowiska generowaniem nowych odpadów.

Dbając o środowisko naturalne, w ramach projektu Pozwólmy Ziemi Oddychać, którego partnerem jest Fundacja PKO Banku Polskiego Stowarzyszenie „PoRa-dek” uruchamia – pierwszy w naszej Szkole – Givebox.

Skip to content